Pozostałe

Czy warto tankować benzynę 98 zamiast 95?

Czy warto tankować benzynę 98 zamiast 95?

Porównując te oba typy benzyny, to różnią się między sobą liczbą oktanów. Zatem benzyna 98 to benzyna oktanowa i jest droższa od benzyny 95, czyli również benzyny oktanowej, lecz z mniejszą liczbą oktanów.

Co to w ogóle jest liczba oktanów?

Liczba oktanów, która określa izooktanów, która znajduje się w mieszance paliwowej. Ma na celu zapobiegać spalaniu stukowemu w silniku, która wpływa na jakość spalania się benzyny a zatem im większa liczba oktanów w benzynie tym im większa liczba oktanów, tym lepiej. Na portalu nadrogach.pl możemy zobaczyć dokładne porównanie benzyny w zależności od oktanów w kontekście aut miejskich. Jest jedno ale, które przekłada się na jakość to gdy samochód został przystosowany do tankowania benzyny 95 to gdy wlejemy 98 nic tak naprawdę nic nie da.

Paliwo 95 a paliwo 98?

To paliwo o wyższej liczbie oktanów jest dla tych samochodów, które są do tego przystosowane i właśnie dzięki temu możemy obniżyć spalanie jak i zwiększenie mocy silnika. Ale wlanie niewłaściwego paliwa, może wyjść spalanie tak zwane skutkowe, które będzie się objawiało charakterystycznym dźwiękiem z silnika. Kiedy zatem zdecydować się na to droższe paliwo? To paliwo jest proponowane dla samochodów sportowych. Niewłaściwe tankowanie niewłaściwym paliwem może skutkować zniszczeniem silnika ale jest to możliwe przy naprawdę dłuższej eksploatacji. Jednorazowym tankowaniem nie musimy się o nic martwić.

Czy jest możliwość mieszania tych dwóch benzyn?

Oczywiście odpowiedź brzmi nie i tak ale należałoby się zapoznać ze wszystkimi wytycznymi producenta. W niektórych wytycznych dopuszcza się mieszanie ale musi to być zalecane przez producenta, na które nie będzie to miało wpływu na jakość pracy silnika.

Zatem jakie paliwo mamy tankować 98 czy 95?

W tym jak i  w innym przypadku droższe nie znaczy droższe ale warto stosować się do sugestii producenta. Jak już wiemy z wyżej opisania samochody, które tankujemy benzynę 98 będą miały lepszą pracę silnika, większą moc i mniejsze spalanie. Pamiętaj wybór benzyny ma również wpływ na żywotność silnika i stosować się do jednego rodzaju paliwa, które zaleca producent.

Jak wszyscy kierowcy sprawdzamy tylko cenę benzyny niż na jakość a zwłaszcza dzisiaj przy szybkim wzroście ceny, która jest na stacjach benzynowych za litr tankowania. Korzystając z droższej benzyny może skutkować lepszą efektywniejszą pracą silnika.